Ambassador to Netherlands

Dr Brett Mason

Biography

Dr Mason served as Senator for Queensland from 1 July 1999 to 15 April 2015.  He was Parliamentary Secretary to the Minister for Foreign Affairs, The Hon Julie Bishop MP, from September 2013 to December 2014.  He also served as Parliamentary Secretary to the Minister for Health and Ageing in the Howard Government from March to December 2007.

Before entering Federal Parliament, Dr Mason was a Criminology lecturer at the Queensland University of Technology; a Human Rights Officer with the United Nations Transitional Authority in Cambodia; and a Commonwealth Prosecutor. He holds a Bachelor of Arts and a Bachelor of Laws with Honours from ANU, a Masters in Philosophy (Criminology) from Cambridge University and a Doctor of Philosophy (Legal Theory) from Griffith University.




Last Updated: 9 August 2013
Brett Mason

Download photograph